Josef Šlerka

Mgr. Josef Šlerka, Ph.D.

Adresa

Ústav informačních studií a knihovnictví
Na Příkopě 29
Místnost č. NP505b

Josef Šlerka je vedoucím oboru Studia nových médií na Ústavu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě UK. V průběhu své kariéry kombinoval akademický výzkum s praktickým uplatněním. Působil v internetových startupech Ataxo a Socialbakers, kde vedl výzkum a vývoj. Po odchodu z byznysu se stal ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, kde podporoval a rozvíjel nezávislou žurnalistiku. Aktuálně spolupracuje jako datový novinář pro investigativní server Investigace.cz. 

Je uznávaným expertem na problematiku dezinformací a konspiračních teorií. Ve svém výzkumu se zaměřuje především na analýzu dat ze sociálních sítí a jejich využití pro pochopení lidského chování. Byl jedním z prvních propagátorů digital humanities a nyní zkoumá možnosti využití umělé inteligence v oblasti humanitních věd. V roce 2014 získal ocenění Osobnost roku v anketě Křišťálová lupa. V roce 2023 byl součástí týmu, který získal slovenskou Novinářskou cenu za mapování ruského dezinformačního serveru News Front. 

Josef Šlerka se také podílel na mnoha výzkumných projektech, včetně OP LZZ a KREAS, a je aktivní v norské skupině THREAT-DEFUSER a projektu OP JAK Beyond Security: Role of Conflict in Resilience-Building. Během pandemie se stal spoluzakladatelem Centra pro modelování biologických a společenských procesů, které se zaměřuje na interdisciplinární využití modelování. V minulosti absolvoval akademické pobyty na univerzitách v Brémách a Ghentu.

Rozvrh

Publikace

    Odrážky:

 

Úvod > O ústavu > Vyučující > Josef Šlerka