Pro uchazeče

Ústav informačních studií a knihovnictví je tradičním oborem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V dnešní společnosti je znalost práce s informacemi klíčová. Díky studiu u nás získáte řadu užitečných dovedností pro život a práci v informační společnosti. Studium vás připraví na na práci v knihovnách nebo v neziskovém sektoru či v komerční sféře na pozicích informačního specialisty. Nabízíme vzdělání na klasické humanitní vysoké škole, ale mámě blízko k technologiím. V moderním studiu nechybí ani praxe a řada praktických projektů, díky kterým získáte komplexní dovednosti.

Proč studovat u nás?

  • Nebudete mít problém sehnat práci
  • Získáte praktické dovednosti pro 21. století
  • Budete v kontaktu s praxí

Jaké nabízíme studijní programy

Bakalářské studium - Informační studia a knihovnictví
Tříletý bakalářský program Informační studia a knihovnictví můžete studovat prezenčně nebo kombinovaně. Studium vás připraví na práci v knihovně, kde můžete pracovat jak se čtenáři a ve službách, tak na knihovnických pozicích katalogizátor.
Součástí studia je i praxe, na které spolupracujeme se řadou prestižních institucí od veřejných knihoven, akademických knihoven až po specializované knihovny.
Vrcholem studia je bakalářská práce, kterou budete zpracovávat pod vedením zkušených pedagogů. Každý rok naši vyučující vypisují zajímavá a aktuální témata.

Přihláška do prezenčního studia

Přihláška do kombinovaného studia

Navazující magisterské studium - Informace, média a knižní kultura
Dvouletý magisterský program Informace, média a knižní kultura navazuje na našeho bakaláře, ale může jej studovat i někdo, kdo v bakaláři nestudoval u nás. Studium jde do větší hloubky a specializace v oblasti informační vědy, digitalizace a technologií. Část předmětů se také věnuje historii knih, tedy knižní kultuře. Absolventi zastávají specializované nebo vedoucí pozice v knihovnách nebo v informačních institucích.
Součástí studia je i praxe, na které spolupracujeme se řadou prestižních institucí od veřejných knihoven, akademických knihoven až po specializované knihovny.Vrcholem studia je magisterská práce, která odráží zájmy studentů a studentek, kteří často přichází s vlastním nápadem.

Přihláška do prezenčního studia

Přihláška do kombinovaného studia

Navazující magisterské studium - Studia nových médií
Dvouletý magisterský program Studia nových médií je ideální volbou pro všechny, kdo se chtějí vzdělávat v aktuálních trendech ve využívání technologií a v digital humanities. Díky studiu získáte přehled o dopadech technologií na člověka i společnost, dovedete s nimi kreativně zacházet a přicházet s vlastními řešeními. To vše s ohledem na potřeby uživatelů. Absolventi zastávají zajímavé pozice UX designérů, datových specialistů nebo lidí, co vytvářejí aplikace od vzdělávání.
Součástí studia je i praxe, na které spolupracujeme se řadou zajímavých institucí od veřejných až po soukromé subjekty.
Vrcholem studia je magisterská práce, která odráží zájmy studentů a studentek, kteří často přichází s vlastním nápadem.

Přihláška do prezenčního studia

Doktorské studium - Informační věda
Postgraduální studium je přípravou na vědeckou dráhu. Podmínkou k přijetí je absolvování magisterského studia. Během doktorského studia Informační vědy budete postupně zpracovávat váš výzkumný záměr, naučíte se provádět výzkum, formulovat závěry, prezentovat vaše vědecké výstupy formou odborných článků. Budete mít také příležitost zapojit se do výuky a vést závěrečné práce a díky tomu se lépe připravíte na práci v akademickém prostředí.

Přihláška do prezenčního studia

Přihláška do kombinovaného studia

Letáček ke stažení: letak-smer-uisk

Více o našem ústavu

Přípravný kurz k přijímačkám

Máte zájem o studium u nás? Skvělé! Zapojte se do přípravného kurzu k přijímačkám, který je vhodný zejména pro středoškoláky a středoškolačky se zájmem o bakalářské studium Informační studia a knihovnictví. Co tím získáte: 

  • dozvíte se, jak vypadají přijímačky a jak se na ně připravit
  • získáte užitečné informace o tom, co u nás můžete studovat
  • díky závěrečnému online setkání se setkáte přímo s budoucími vyučujícími
  • osvojíte si platformu Moodle, kterou používají i jiné vysoké školy

Cena 500 Kč, startujeme 1. 2. 2024.

Poznejte nás víc

Na Dni otevřených dveří FF UK v sobotu 13. ledna 2024 se s námi můžete potkat ve 14:00 v učebně 104. Informace o akci na webu FF UK.

 

Úvod > Pro uchazeče