Praxe je příležitostí ověřit si nabyté teoretické znalosti, získat cenné kontakty do budoucna a načerpat inspiraci pro další studium. Praxe a konkrétní projekty nejen dobře vypadají v CV, ale pomohou vám zjistit, kde se vidíte v budoucnu a co od práce chcete. ÚISK spolupracuje s řadou zajímavých institucí.
Úřední den pro praxi je pondělí
Praxi pro knihovníky řeší: Mgr. Pavlína Kolínová (pavlina.kolinova@ff.cuni.cz)
Praxi pro SNM řeší: Mgr. Nina Wanča, Ph.D. (nina.wanca@ff.cuni.cz)
Praxe dělíme na povinné a volitelné. Standardní je praxe na 15 dní. Dále je možné vybrat si praxi dlouhodobou, specializovanou na knihovní procesy a stáž v zahraničí. V komunikaci s garantkou vždy uvádějte, o kterou praxi se jedná!!
Rozdíly v jednotlivých praxích jsou uvedeny v SISu. Najděte si předmět podle příslušného kódu.
Hodnocení studenta ani mentora neovlivní udělení zápočtu. Slouží jen pro interní potřeby organizace praxí a optimalizaci studia. Jediným případem neudělení zápočtu je neabsolvování praxe.
Knihovnické praxe (INSK, IMMK)
Pavlína Kolínová (pavlina.kolinova@ff.cuni.cz) |
Praxe Studia nových médií (SNM)
Nina Wanča (nina.wanca@ff.cuni.cz) |
Formulář pro studenty/ky: formular-student-INSK-IMMK
Formulář pro mentora/ku: formular-mentor-INSK-IMMK Formulář pro mentora/ku v angličtině: formular-mentor-ENG-INSK-IMMK |
Formulář pro studenty/ky: formular-student-ka-SNM
Formulář pro mentora/ku: formular-mentor-ka-SNM Formulář pro mentora/ku v angličtině: formular-mentor-ka-ENG-SNM |
Konzultujte na Matrixu v místnosti #praxe. Pomůžete tím i ostatním.
Snažíme se studenty v plnění praxe podpořit, zároveň však není v našich organizačních možnostech, abychom praxi kompletně zajišťovali. Studenti mají k dispozici seznam institucí Praxe-instituce-seznam-11-2023, s kterými spolupracujeme. V případě knihoven máme s několika institucemi dokonce uzavřenou smlouvu o dlouhodobé spolupráci (v seznamu viz Instituce s rámcovou smlouvou), kdy se neuzavírá smlouva, ale jen se podepisuje rozhodnutí o přidělení studenta na praxi. Varianty splnění odborné praxe tedy jsou:
A) V instituci, s kterou má ÚISK uzavřenou smlouvu o dlouhodobé spolupráci (knihovny)
B) Instituci si vyberete ze seznamu a uzavřete jednorázovou smlouvu o praxi
C) Navrhnete instituci dle vašeho výběru a uzavřete jednorázovou smlouvu o praxi (nutná konzultace s koordinátorkou)
D) Požádáte koordinátorku praxí o uznání stávajícího zaměstnání jako praxi. Každá žádost bude individuálně posouzena. Pracovní poměr je možné uznat pouze jednou za Bc. i nMgr studium, v případě SNM 1 ze dvou povinných praxí, přičemž druhá se musí lišit. Při konzultaci odpovězte na následující otázky:
Co se stane, když nestihnu splnit praxi v semestru, kdy jí mám zapsanou?
Nic. Uvědomuji si, že plnění praxe je organizačně náročné. Praxi můžete plnit během celého akademického roku a po skutečném splnění praxe Vám jednoduše v systému udělím zápočet.
Mám chodit na setkání, když nevím, zda praxi zvládnu v daném akademickém roce splnit?
Určitě! Úvodní setkání je užitečné proto, že si uděláte představu, jak jsou praxe organizovány a jaké jsou možnosti jejího plnění. I kdybyste si praxi zapsali a nesplnili ji, nic se neděje, splníte ji v jiném semestru (viz následující otázka).
Musím žádat o znovuzapsanání předmětu, když nestihnu praxi v aktuálním akademickém roce splnit?
Nemusíte. Po skutečném splnění praxe vám jednoduše v systému udělím zápočet a to i zpětně. Jen je třeba myslet na to, aby vám vyšly kredity pro postup do dalšího ročníku, proto si dělejte rezervu, protože stát se může cokoli.
Uznáte mi zaměstnání jako praxi?
Je to možné. Každá žádost je posuzována individuálně a zaměstnání lze uznat jen jednou za Bc. i nMgr. studium. V nMgr. studiu vždy uvádějte, jak jste řešili praxi v Bc. studiu. U studentů a studentek Studia nových médií lze uznat praxi jen 1 ze dvou povinných. I tak vždy doporučuji zapsat si praxi jako VS a vyzkoušet si něco nového.
Pokud si zapíši dlouhodobou stáž, splním si tím i povinnou?
Ano. Získáte tedy kredity za oba předměty.
Jak je to s pojištěním během praxe?
V případě studenta přichází v úvahu dvě typy pojištění 1) škod na majetku, životě či zdraví, které se stane studentovi a 2) škod na majetku, životě či zdraví, kterou způsobí student (odpovědnost studenta). Pokud hovoříme o bodě 1), pokud se student vysílá na praxi k jiné právnické nebo fyzické osobě, za škodu jemu způsobenou odpovídá tato právnická či fyzická osoba (§391 Zákoníku práce), tedy instituce, kde jste na praxi. K bodu 2) škola má uzavřenou pojistnou smlouvu: „Škola prohlašuje, že má uzavřeno smluvní pojištění odpovědnosti za škody způsobené studenty během výkonu odborné praxe. Pojistná částka pro toto pojištění činí v rámci paušální pojistné částky 500 000 Kč na jednoho pojištěného, max. 10 000 000 Kč na všechny pojistné události v rámci jednoho pojistného období. Škola je zavázána na vyžádání prokázat rozsah pojištění.“