Odborné fórum je platforma pro setkávání studentů a studentek s odborníky. Každý týden se věnujeme aktuálním tématům z oblasti informační vědy, knihoven, technologií a nových médií. Setkávání probíhá online v MS Teams a většinou jsou pořizovány záznamy, proto je otevřen i zájemcům z řad veřejnosti. Děkujeme České informační společnosti, která finančně podporuje přednášející.
Mgr. Pavlína Kolínová, hlavní vyučující
Místo konání: online v MS Teams, vždy v pondělí 10:50-12:20
Kód místnosti v MS Teams: q6sicla (platí pouze pro studenty a zaměstnance FF UK, kteří se do Teams přihlásí svým fakultním účtem @ff.cuni.cz)
Podmínky zápočtu:
Link na přednášku 29. 4. 2024: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3al-2J8dzqU1UQLlhHw2Og3sheRB1le3R36tpjEt0a5DQ1%40thread.tacv2/1708327583136?context=%7b%22Tid%22%3a%2271cbe59b-f59f-49d8-bed9-6de6b6468917%22%2c%22Oid%22%3a%2290428c9c-c701-4ba9-a5fd-7b1f01735330%22%7d
19. února
Přednášející: Pavlína Kolínová, Nina Wanča
Název přednášky: Představení předmětu a podmínek zápočtu
26. února
Přednášející: Vít Richter
Název přednášky: Jak se proměňují čtenáři a čtení v ČR
4. března
Přednášející: Filip Kersch, Charlotte Panušková
Název přednášky: Diplomové práce našich absolventů
11. března
Přednášející: Lenka Pokorná Korytarová, Jindra Pavelková
Název přednášky: Osobní knihovny ve fondu Moravské zemské knihovny
18. března
Přednášející: Jan Rychtář
Název přednášky: Sémantické vyhledávání v digitálních knihovnách
25. března
Přednášející: Edita Vaníčková Makosová
Název přednášky: Centrum pro školní knihovny – metodická práce pro knihovny základních a středních škol
8. dubna
Přednášející: Lukáš Babka, Ludmila Šmídová
Název přednášky: Specializované fondy Národní knihovny ČR (Slovanská knihovna, Hudební oddělení)
15. dubna
Přednášející: Martina Košanová
Název přednášky: Komunikace s problémovými uživateli knihoven
22. dubna
Přednášející: Petr Špecián
Název přednášky: Demokracie v digitálním věku
29. dubna
Přednášející: Martin Stluka, Václav Cvrček
Název přednášky: HiČKoK: historie češtiny v korpusovém kontinuu
6. května
Přednášející: Alžběta Šašinková
Název přednášky: Technologie pro duši: využívání rozšířené a virtuální reality ke zlepšování duševní pohody
13. května
Závěrečné setkání: Hledání tématu (společná konzultace seminárních prací a příprava na zápočet)
Už třetím rokem vydáváme ty nejlepší studentské práce.
Nejnovější sborník studentských prací z akad. roku 2022/23 | Sborník studentských prací z akad. roku 2021/22 | Sborník studentských prací z akad. roku 2020/21 |
Díky přechodu do online režimu jsou záznamy většiny přednášek uveřejňovány na YouTube v kanálu Odborné fórum.
Archiv prezentací najdete na SlideShare. Pokud jsou pořizovány videozáznamy, prezentace na Slideshare nedávám.
Josef Šlerka: Artificial inteligence na vysokých školách
Štěpán Drahokoupil: Advokační práce a systémová změna – výzva pro knihovny? (Advokační fórum Nadace OSF)
Milan Janíček: Open science: otevřená věda a její podpora na Univerzitě Karlově
Pavel Bednařík: Wikipedie jako nástroj mediálního vzdělávání
Tomáš Bernhardt, Eva Figurová: Digitalizace sbírek v Národopisném muzeu Plzeňska
Kateřina Borovanská: 2013-2023 Dekáda českého firemního publikování
Lenka Krsová: Od pana Sponky k Johnnymu Silverhandovi: Inteligentní agenti a avataři nejen ve videohrách
Jiří Jirát, Bedřich Košata: Statistiky využívanosti elektronických informačních zdrojů v CzechELib a standard COUNTER
Lenka Dostálová: Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven – architektura knihoven 21. století
Tomáš Řehák: ROI – neocenitelné služby knihoven
Martina Košanová: Vizuální smog v knihovnách
Andrea Jelínková: Knihovědní detektivové (KNAV)
Iva Horová: Sto let pokusů o vybudování národního zvukového archivu
Lucie Přibyl: Knihovna Jiřiny Šiklové a tvorba feministického tezauru v českém jazyce
Martin Burian: Služba Národní technické knihovny ZÍSKEJ
Eva Novotná: Kartografické dědictví v Mapové sbírce Přírodovědecké fakulty UK
Vojtěch Vojtíšek, Laďka Zbiejczuk Suchá: Redesign knihovních služeb: webové knihy a projekt Beletrion
Markéta Supa: Integrální výzkum textu a četby u dětí
Markéta Kučerová: E-ilustrace: Databáze české knižní ilustrace v raném novověku (projekt TAČR Éta)
Roman Giebisch: SKIP: Největší oborová organizace knihovníků a informačních pracovníků v ČR
Václav Korbel: Mapa vzdělávání a možnosti pro knihovny
Eva Fialová: Právo na algoritmus a ochrana soukromí
Marek Fišer: Digitalizace vojenských matrik a jejich uveřejnění v databázi Kramerius
Jiří Nechvátal: Projekt Obálky knih
Jana Šeblová: Samizdatová literatura a hudební publicistika
Lucie Nemešová: Storytelling a pozitivní narativy jako obrana proti dezinformacím (Storyhunters)
Petr Plecháč: Analýza autorství Shakespearova Jindřicha VIII.
Zlata Houšková: Projekt Bookstart
Matěj Krejčiřík: Blockchain a jeho dopad na svět
Ivo Denemark: Evropská kosmická agentura (ESA) a otevřená data
Magdalena Paul: Fake news and their reception
Helena Lipková: Informační chování v oblasti digitálního náboženství
Pavel Farkaš: Informace ve veřejném prostoru a město jako médium
Anna Hoťová: Knihovny na základních a středních školách
Petra Caltová: Veřejnost, příroda a věda: Projekt City Nature Challenge
Eva Lesenková: Zdravotní gramotnost a knihovny: můžeme lépe získávat informace pro své zdraví a nemoc?
Tereza Garamszegi: Podpora informační gramotnosti zaměřené na osoby s mentálním handicapem
Marie Balíková: Zákulisí a specifika tvorby databáze Národních autorit
Anna Štičková (Knihex, z. s.): Knižní trh očima nezávislých nakladatelů, knihkupců a profesionálů
Pavel Berounský (Seznam.cz): Datová centra
Hynek Trojánek (Iuridicum Remedium, z. s.): Digitální svobody
Sven Ubik (CESNET): Digitalizace muzejních předmětů
Rudolf Rosa (Ústav formální a aplikované lingvistiky MFF UK): Projekt THEaiTRE: umělá inteligence a umění
Tereza Paličková (Národní knihovna ČR): Projekt „Virtuální rekonstrukce knižních celků“ (výzkum knižních proveniencí)
Katarína Kalivodová (Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, o.p.s ): Kreativita a vzdělávání (workshop)
Sara Polak: Umělá inteligence
Vilibald Wanča (Oracle): Co je cloud?
Josef Šmída (Nadace OSF): Open data: Projekt Náš stát, naše data
Václav Jirovský (ČVUT): Kybernetická společnost
Klára Smolíková (Spisovatelka, scenáristka a lektorka): Vyprávějme dětem příběh knihy
Kateřina Bartošová a Adéla Dilhofová (Moravská zemská knihovna): Aktivity knihoven na podporu čtenářství
Michael Adamec (Nadace OSF), Jana Ustohalová (Deník N): Mediální vzdělávání
Jakub Ferenc: Teorie a praxe UX designu: Jak UX design pomáhá ve tvorbě vzdělávací aplikací?
Petra Vojtěchovská (bankovní sektor): Senioři a platby na internetu
Petra Večeřová (Ústav pro českou literaturu AV ČR): Databáze České literární osobnosti
Hana Šandová (http://puda.knihovna.policka.org/): Centrum technického vzdělávání Půda, jako třetí oddělení knihovny
Čeněk Pýcha (ÚSTR): Jak diskutovat v knize? Knižní projekt Dějiny v diskuzi reflektující témata z českých poválečných dějin
Jelena Braum a Robin Kopecký (PřF UK): Lidé pro vědu – Pokusní králíci
Sven Ubik (CESNET): Distanční spolupráce v živé kultuře
Nina Wanča (INDIHU): Workshop: Tvorba virtuální výstavy
MUDr. Jana Šeblová (Urgentní medicína): Jak vzniká odborný medicínský časopis
Honza Hrdlička (3dsence): Využití digitálních technologií v kultuře
Aneta Černá (Česká televize, redakce vědy): Historie v televizi
Anna Havlová (absolventka ÚISK): Reprezentace historie ve videohrách: případová studie hry “Kingdom Come: deliverance”
Tereza Simandlová (UK): Open science v prostředí akademických knihoven: nová výzva a také příležitost
Vojtěch Ripka (Ústav pro studium totalitních režimů): Jak učit dějepis moderně – projekt HistoryLab
Katka Nekolová (NK ČR): Komunitní role knihoven a společenské minority