Ve dnech 22. až 28. října 2018 proběhne tradiční mezinárodní akce na podporu otevřeného přístupu k výsledkům vědeckého výzkumu Open Access Week. Srdečně zveme příznivce otevřeného přístupu z řad studentů i odborné veřejnosti na přednášku prof. Kalpany Shankar, Ph.D. (School of Information and Communication Studies, University College Dublin), která se bude zabývat problematice digitálního genealogického výzkumu a konceptu partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public-Private Partnerships) mezi knihovnami, archivy a komerčními genealogickými společnostmi. Přednášku zařazujeme do programu Jinonických informačních pondělků.

Datum a čas konání: 22. 10. 2018, 14:10-15:40

Místo konání: Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK, místnost č. 2015 (U Kříže 8, Praha 5, budova B, 1. patro)

English abstract
The expansion of digital genealogical research tools has sparked immense growth in this field. A report commissioned by Europeana found that interest in genealogy research doubled between 2008 – 2013 and now online genealogy research is a three billion (US) dollar business. This increased demand has led to a race for market share in the provision of digital genealogical data. This demand presents an opportunity for libraries and archives, but it also poses a threat to open data by privatizing public data. In this talk, I will discuss the role of public-private partnerships (PPP) among libraries, archives, and commercial geneaology companies, with wide implications for organizational sustainability, access to data, and the open data movement.

Přehled akcí pořádaných během Open Access Week v ČR

Zdroj obrázku: Royal Irish Academy (https://www.ria.ie/kalpana-shankar)

Úvod > Nástěnka > Pozvánka na Open Access Week: Kalpana Shankar, Ph.D. představí problematiku digitálního genealogického výzkumu