Informace od pramene, aneb jak se lehce nechat vystrašit…aneb o tiché poště… [tajemnice bloguje]

Studium je sportovní disciplína nebo úniková hra, plná různých kliček a nástrah. K jejich zdolání je třeba inteligence, píle, vytrvalost, štěstí, motivace, zájem, … a taky kamarádi, říkejme jim „spolužáci“. Slovo „spolustudent“ je divné a „sociální síť“ evokuje trampolínu, která odpéruje padajícího vzhůru, kde  se bezmocně plácá v korunách stromů.

Nicméně mám zkušenost, že právě tato skupinka, tj. spolužáci, může labilnějšího jedince dost znejistit. Např. zaručené informace o tom, že zkoušející nesnáší – ženy, muže, kabelky, formální oblečení, neformální oblečení, blondýny, černovlasé….A pak další, např. to, že je nutné do určitého data provést nějaký úkon, např. poslat seminární práci.

Kupodivu mají tyto „kruhy bezpečí“ vyšší informační potenciál než oficiální informace. Např. požadavky na zkoušku uvedené v SIS, soupis povinné četby nebo dokonce seznam otázek ke zkoušce existují zcela nezávisle na informacích, které někdo zjistil, třeba, od starších studentů, kteří vědí, jak na to…

Dost často spolužáci opravdu pomohou. Nicméně, jakmile se začnete při nějakých informacích cítit podivně (viz dnešní čtenářský tip, takové to tušení…), tak doporučuji tento postup:

  1. Něco si „K TOMU“ přečíst (např. v SIS, studijní řád, zadanou literaturu, povinnosti ke atestaci, …),
  2. nepomůže-li pak se dotázat osoby, která je asi autorem vstupní informace.

Udělejte to dříve než se vlivem šuškání dostanete do pasti a staňte se posly pravdivých zpráv!

A do komunikačního kanálu „tiché pošty“ ročníkem si organizačně zařaďte kontrolní body, kdy se zeptáte, zda tomu rozumíte opravdu tak, jak to komunikátor myslel.

Ale o některých vyučujících se traduje, že nesnáší, když se studenti ptají …no, pak vám asi utrhnou hlavu … (resp. neopomínejte bod 1.) …

Úvod > Nástěnka > Informace od pramene, aneb jak se lehce nechat vystrašit…aneb o tiché poště… [tajemnice bloguje]