Přihlašte se ke studiu do 28. 2. 2024

Propojujeme svět humanitních věd s technologiemi. Připravujeme na budoucnost. Ve výuce se potkáš s předními odborníky a odbornicemi z České republiky. Kombinujeme různé výukové metody včetně týmové práce.

Více informací

Studium na nejprestižnější české univerzitě

Studuj u nás knihovnictví, informační vědu, média a knižní kulturu nebo nová média. Nabízíme bakalářský program, dva magisterské obory i doktorské studium. Jsme obor s více než 70letou tradicí. Více informací v záložce Pro uchazače.

Více informací

Povinná praxe zlepšuje uplatnění po studiu

Praxe tě lépe připraví na budoucí zaměstnání a poskytne cenné kontakty. Více o tom, jak probíhají praxe najdete v záložce Studium.

Více informací

Jsme součástí Filozofické fakulty, jedné z původních fakult. Sídlíme v centru Prahy v ulici Na Příkopě. Náš tým se skládá z řady důležitých osobností knihovnictví, informačních studií a nových médií. Propojujeme svět lidí, informací a technologií. Nabízíme jeden bakalářský program, dva magisterské a máme i doktorské studium, kde připravujeme nastupující generaci vědců a vědkyň. Usilujeme o bezpečné a podnětné prostředí a moderní výukové trendy.

dr. Adéla Jarolímková, ředitelka

Učíme, děláme vědu a vstupujeme do veřejného prostoru

Nabízíme moderní studium spojující informace, knihovny a technologie. Žijeme v období, kdy efektivní práce s informacemi, schopnost kriticky s nimi pracovat, je dovednost pro 21. století. Díky studiu u nás získáte široké možnosti uplatnění v praxi nebo takové dovednosti a komplexní znalosti, které vám poskytnou oporu v dalším studiu jiných oborů. Vyučující, kteří u nás učí, mají zkušenosti z řady institucí a díky tomu vždy věnují pozornost využitelnosti dovedností v praxi a ve skutečném životě.

Jsme pestrý tým, ve kterém najdete vyučující všech věkových kategorií a nejrůznějších profesních zájmů. Důležitou součástí naší práce je komě výuky také vědecká činnost. Odborné texty často vznikají díky grantovým projektům, do kterých jsme zapojeni a kde se potkáváme s jinými odborníky v rámci interdisciplinárního výzkumu.

Věnujeme se také popularizaci vědy široké veřejnosti – vystupujeme v odborných debatách v televizi i rozhlase nebo spolupracujeme s novináři na přípravě článků. Mezi jeden z nejvýznamnějších popularizačních počinů poslední doby patří vědecko-populární kniha dr. Michaely Slussareff o technologiích a dětech, která je využitelná zejména pro rodiče a pedagogy.

Uplatnění po studiu

Naši absolventi a absolventky nemají problém najít si práci. Část míří do knihoven. Knihovny patří mezi veřejné instituce, které nejen půjčují knihy, ale jsou součástí veřejného prostoru, a nabízejí řadu velmi významných služeb, které podporují demokratickou společnost. Tyto instituce jsou také skvělým místem pro realizaci, protože práce v nich je velmi pestrá. někteří absolventi a absolventky pak skončí v komerčních firmách např. na pozicích datových analytiků. Někteří naleznou uplatnění v neziskové sféře, kde se podílejí na rozvoji mediální či informační gramotnosti. Na ÚISKu nabízíme bakalářský program a pokračovat můžete ve dvou magisterských oborech. Jeden je zaměřen na informace, média a knižní kulturu, druhý naopak na nová média.

Studentský spolek Librain

Od roku 2014 u nás funguje spolek, který je otevřen všem studentům a studentkám z různých ročníků a napříč studijními programy.  Studentský spolek pořádá nejrůznější kulturní i sportovní akce a v současné době by potřeboval trochu oživit. Pravidelně se koná setkání studentů Dýchánek, kombinovaní studenti mají Sedánek, fotbal se chodí hrát na Čutandu a na horolezecké stěně Librain leze.

Chcete vědět více o aktivitách spolku? Sledujte Librain na Facebooku. Máte nápad, chcete se zeptat nebo se k nám připojit? Pište na librain@ff.cuni.cz.