E-mailová adresa – okno do studentovy duše

Během hodnocení seminárních prací a zasílání zpětné vazby studentům jsem odeslala e-mail na téměř 90 adres. Opět jsem si, všimla kreativity ve volbě elektronického jména. Během pořadů dětské univerzity Hledá se Sofie jsem vysledovala, že vlastní e-mailovou adresu mají děti cca kolem 11 let, mladší sporadicky. Zdá se tedy, že někdy kolem páté-šesté třídy si osoba zvolí e-mail a s ním pak dále žije. Navzdory možnostem skrýt svůj e-mail v dospělejším věku pod fádní jméno.příjmení@doména, sžívají se lidé se svým virtuálním jménem natolik, že jim už nepřijde divné, že:

• křestní jméno je ve formě mazlivé zdrobněliny,
  • jméno směřuje k identitě larpu,
  • jméno odkazuje  k fyzickým vlastnostem, např. barvě vlasů,
  • křestní jméno odkazuje na hobby – např. fotbal, parkurové jezdectví,
  • a hlavně …jméno nemá žádnou vazbu na to reálné…pod kterým byli přijati ke studiu a které, možná, chtějí vidět na diplomu s vodotiskem Univerzity Karlovy.

Vadí to něčemu? Z praktického hlediska – někdy je docela problém vyhledat v doručené poště mail od studenta, protože se skrývá pod adresou blondatykralik@seznam.cz.

Tento týden jsem odesílala mail studentovi a vidím, že adresa je „normální“ jméno, příjmení, doména, ale evidentně zcela jiného pohlaví. Nu což, to je samozřejmě věc každého, jak se cítí. Ale nedalo mi to, a opět jsem doporučila, zda by e-mail pro kontakt se školou nebylo vhodné zvolit jednoznačnější. Odpověď přišla záhy. Příjemcem byla maminka studenta, který v době podávání přihlášky měl rozbitý notebook a tak využil toho, že jeho studijní poštu bude přijímat a přeposílat maminka. Identita příjemce odhalena a samozřejmě mne těší, že student má se svými rodiči natolik dobrý vztah, že mu tento kontrolní aspekt jeho studia nevadí. Přece jen se tam může objevit i nějaké upozornění, že studium nejde zcela hladce. Jen mi je líto té maminky, že dostává hodně mailů o tom, že byla zrušena výuka a znovu zavedena.

Ale až se budou naši studenti hlásit do zaměstnání, možná by bylo lepší madam.sara@ propojit na fádní sarka.kudlackova@

Tak asi tak.

Pozn. Samozřejmě, že vím, že jsou školy, např. Masarykova univerzita, kde student dostane na začátku studia „školní“ mailovou adresu, tu si přesměruje na svou „skřetí“ adresu a rejpavé tajemnice nemají o čem psát do blogu.

Úvod > Tajemnice bloguje > E-mailová adresa – okno do studentovy duše