Něco se končí, něco začíná…rozepsáno 2016, dokončeno 2017

medium_6

Blíží se  Tak nám … už přešel konec … kalendářního roku, doba tradičně bilanční. Přemýšlela jsem o čem ten letošní poslední první blog psát. Inu, není nutné být zcela originální. Čas se krátí. Prioritní úkoly stojí v pevné řadě vedle sebe, žádný se nechce ustoupit na druhé místo, takže se vedle nich staví další a další. Přichází pak metoda losování, prostě si vyberu jeden, a ostatní ze svých pozic zatvrzele pozorují, jak ho řeším a odmítají se jít někam schovat, natož, aby se zachovaly podle doporučení, že to prostě vyhnije…nikoliv … některé úkoly nevyhnijí.

Končí nám semestr, opět jsme velmi napnutí, jak dopadnou evaluace naší práce. I když vlastně tou skutečnou evaluací je i výkon studentů u zkoušek, a to jak dílčích během studia, tak i těch státních na závěr. Nebo snad jejich uplatnění na trhu práce? Asi je to mix všech těchto aspektů.

Chtěla jsem psát o tom, jaké chystáme výběrovky na letní semestr, nicméně to lze najít v rozvrhu nebo v informačním systému  a tak se mohu podělit o profesionálně/soukromý zážitek z vánočních prázdnin.

Jedna moje příbuzná (kategorie „young adult“ aneb  – ti, co do knihoven nechodí)  studuje vysokou školu na Slovensku. A nutně potřebovala učebnici angličtiny, kterou vydala její pedagožka. Učebnice je doporučována, nicméně totálně rozprodaná. Panuje fáma, že kdo jde na tu zkoušku, má jí mít viditelně pod paží; já si myslím, že spíš ji má mít v hlavě …ale to není pro moji historiku důležité.

Prostě 27. 12. 2016 bylo potřeba knihu sehnat. Dotaz zněl, zda neexistuje nějaký centrální systém. Já to vím, je to souborný katalog, pak také portál Knihovny.cz, ale ten bohužel 27. 12. 2016 nefungoval.

V SK jsem zjistila, že knihu mají sice v Praze, ale pouze prezenčně, nicméně jí měli v jedné krajské knihovně. Na webu bylo napsáno, že následující den, 28. 12. 2016, mají otevřeno (pochvala!).

V OPAC  možná předregistrace. SUPER.

Je možná okamžitá rezervace knihy. SUPER.

Pak jsem ovšem znejistila. Není možné, že knihovní jednotka je pouze k prezenčnímu studiu? Hledám povědomé termíny „absenčně“, „k vypůjčení“, „30 dní„, pod kterými se často status absenční výpůjčky skrývá.

Bohužel systém má zcela jinou logiku a pouze se mi zeptá, zda mám zájem o rezervaci i v případě, že se jedná o prezenční výtisk.

Neodškrtnula jsem, rezervace uložena.

Takže snad …super…???

Nicméně jsem chtěla ještě ověřit, zda tam moje příbuzná opravdu nepojede zbytečně…a tak jsem do knihovny zavolala. Bohužel, středa je zavírací den a velmi milá paní mi řekla, že asi ano, že prezenčně mají jen noviny apod., ale že mají zavřeno a nemůže se podívat do systému.  Akce nabyla na adrenalinu.

Dopadlo to dobře, opravdu to bylo „absenčně“ a moje příbuzná byla nadšená, že má nárok na „kartičku“ do této knihovny. Tím si tak úplně jistá nebyla, že jí tam pustí….

Škoda, že právě nefungoval portál Knihovny.cz, protože, jak jsem dneska viděla, tam je jasně napsáno, že dokument je absenčně dostupný. A bylo by to pouze jedno velké SUPER. Jen jsem celé to hledání dělala já, protože jednoduše popsat jsem zájemkyni o služby knihovny  to nedokázala a do privátní lekce IG se mi moc nechtělo.

A tak si stále přeji, že až do světa  v lednu po státnicích vypustíme další dávku studentů, podaří se jim dosáhnout takého rozhraní služeb knihoven, že z toho nebudou napínavé historky. E-shopy používá moje příbuzná zcela samostatně a bez asistence. Taky Městskou knihovnu v Praze, ale tam to jinak „vypadá“.

Hlavně, že má tu knihu….a také si myslím, že portál Knihovny.cz opravdu dost nutně potřebujeme a těším se na jednotný knihovní řád, či dokonce centrální hot line, pro všechny české knihovny.

Úvod > Tajemnice bloguje > Něco se končí, něco začíná…rozepsáno 2016, dokončeno 2017