Raz, dva, tři…GO!

První příspěvek letošního semestru bude trochu bilanční a trochu otevírací. Máme za sebou léto.Léto, které se mi zapíše do paměti několika událostmi. Předně jsem po 15 letech opět učila našeho nového psa, jak to u nás doma i mezi lidmi obecně chodí. Představy Ully a představy naše v mnohém narazily. Řešení by neměl být kompromis (což je oboustranná prohra), ale dokonalá domluva a pochopení. No, neplatí to jen pro vztah člověk – pes….

Další výrazný prvek letošního léta – letní dopisování bakalářských prací – 16 studentů bakalářského studia se rozhodlo, ukončit studium – to znamená více než 16 studentů (ono jich bylo více, pár jich přehodnotilo svůj nápad ještě během července), z nichž NĚKTEŘÍVhorečně konzultovali své práce do poslední chvíle…

Marně opakujeme, že prázdniny jsou dobou, kdy si typicky pedagogický pracovník bere dovolenou, marně upozorňujeme na to, že konzultovat práce 120 –  24 hodin před odevzdáním je nesmysl..nějak to patří k folklóru, že se o to NĚKTEŘÍ studenti pokouší. Bohužel ne vždycky pak plán napsat, obhájit, odstátnicovat a jupijajou volnost, svoboda, vyjde.

Ale, obecně platí, konec dobrý všechno dobré.

Sice jsem v červenci navrhovala, přiznávám, že uplatníme princip kolektivního trestu, díky cca pětině „neukázněných“, kteří se snaží konzultovat na poslední chvíli a zavedeme plošně odevzdání prací pro zářijové státnice do poloviny června (jak to má mnoho kateder), ale dneska si to už nemyslím. Jen by měl ten červenec využit píšícím na dopilování hotového díla a ne pokusy o první kroky bakalářského výzkumu….

Naši absolventi (aplaus!!):

Ve školním roce 2015/2016  ukončilo studium oboru INSK – celkem 29 bakalářů, z toho 11 v třetím roce studia (aplaus!!!), 13 ve čtvrtém roce studia, 4 v pátém roce studia a jedna osoba v 6. roku studia.

Magistrů máme v právě končícím školním roce – obor INSK – celkem 19, z toho 12 v třetím roce studia, 2 ve čtvrtém roce studia, 4 v pátém roce studia.

Naši noví studenti (aplaus!!):

Proběhl seznamovací kurz pro první ročníky, počasí bylo excelentní, studenti, včetně těch služebně starších, kteří nám přijeli na Faru pomoci, také.

Význam kurzu je oboustranný, což zejména tuší studenti kombinovaného studia navazujícího magisterského. Bez seznamovacího kurzu bych detail nevypsání některých konzultací pro kombinované studenty asi hned tak neobjevila. Což bylo pro mně dalším zážitkem letošního léta, který nechci nikdy opakovat .Nadále platí, když se děje něco podivného, raději se ozvěte (zejména stran rozvrhů).

Ve školním roce 2015/2016 zahájilo 58 studentů, budoucím bakalářů (pevně věříme, že do …šesti let …budou mít všichni před jménem magické Bc. ) – z toho je 23 studentů prezenčního studia a 25 studentů kombinovaného studia. O magisterský titul bude usilovat celkem  28 studentů, z toho 12 studentů každodenně  a 16 bude studentů v kombinované formě studia.

Velkou nadějí pro silnou motivaci ke studiu je to, že 67 „nových“ studentů se zúčastnilo seznamovacích kurzů.

Spočítejte si kredity s rezervou a učte se:

Poslední zážitek míří již k novému semestru. Kéž si všichni studenti udělají osobní plán studia, kdy a jak naberou kredity potřebné pro zápis do roka a do dne od 21. 9. 2017. A kéž se také trochu připraví na situaci, že ne každou zkoušku (zejména v posledním zkouškovém termínu) „dají“.

Mám návrh pro studenty, trapně učitelský:  zkuste dávat všechny zkoušky napoprvé a hned, zkuste se učit….

Nejednou jsem slyšela, když jsem zapisovala jedničku za výkon u zkoušky a mumlala:“ Děkuji vám, podal(a) jste skvělý výkon a mohu vás hodnotit známkou výborně..“ Odpověď:“No, já jsem se učil(a).“

Tak asi tak.

Úvod > Tajemnice bloguje > Raz, dva, tři…GO!